INFORMACIJE ZA OPERISANE PACIJENTE
Posle odlaska kući bolesnici treba da se strikno ponašaju po uputstvima koje su dobili od kardiologa i kardiohirurga...
18.04.2011
Izvor:IKVB press

Posle odlaska kući bolesnici treba da se strikno ponašaju po uputstvima koje su dobili od kardiologa i kardiohirurga.

Prvu kontrolu treba obaviti posle 1 do 2 meseca u našoj polikliničkoj ambulanti, a sve pojedinosti možete dobiti na telefon: 021 48 05 736

Dalje preglede ćete obavljati kod svog kardiologa u vašoj ambulanti.

DETALJNO UPUTSTVO BOLESNICIMA OPERISANIM NA OTVORENOM SRCU

Završena je najvažnija faza Vašeg lečenja nakon operacije na otvorenom srcu. Vaše lečenje se i dalje nastavlja i ono veoma zavisi od Vaše saradnje i Vašeg ispravnog načina života. Mi očekujemo da  će operacija  srca znatno umanjiti ili sasvim ukloniti  pređašnje tegobe. Naš cilj je da Vam ovim uputstvom što više pomognemo i da Vas podsetimo na Vaše svakodnevne “obaveze”  kako biste  se što pre vratili svakodnevnom životu i da biste bili što je moguće više korisni  sebi, Vašoj porodici i sredini u kojoj živite i radite i da se pritom  kvalitet Vašeg života što više poboljša.

GRUDNA KOST  U toku operacije Vaša grudna kost je prerezana da bi se moglo prići Vašem srcu a na kraju operacije je zašivena jakim koncima i treba joj oko 2 meseca (6-8 nedelja) da zaraste. Stoga ste povremeno, prilikom pokreta, u grudnom košu osetili “krckanje”, koje će vremenom, kako kost bude zarastala potpuno prestati.

Radi što bržeg i pravilnijeg zarastanja grudne kosti potrebno je da prvih 8 nedelja nakon operacije ležite na leđima (a nikako na boku ili trbuhu) i da izbegavate sve pokrete koji mogu da destabilizuju grudnu kost kao što su spavanje sa jednom ili obe ruke pod glavom, podizanje tereta, sedanje za volan automobila i gimnastičke vežbe za ruke i rameni pojas. Mogući su povremeni bolovi u grudima tokom zarastanja rana na pokrete ili na promenu vremena koji će na lekove protiv bolova utihnuti a vremenom će, postepeno, sami od sebe prestati.

OPERATIVNE RANE obično dobro zarastu i konci budu izvađeni pri kraju Vašeg boravka na našoj Klinici, tako da dalja previjanja u Vašoj ambulanti nisu  više potrebna a zavoj sa kojim odete kući možete za 2-3 dana sami da skinete. Rane ne smete da dirate. U slučaju bilo kakvih promena na ranama obratite se najbližoj hirurškoj ambulanti.

ELASTIČNI ZAVOJ Ukoliko  je kod Vas urađena operacija aortokoronarnog bajpasa, potrebno je da nogu (ili obe) iz koje su vađene vene za bajpas redovno, svaki put pre no što ustanete iz kreveta, obmotate elastičnim zavojem od vrhova prstiju do prepone, a pošto ponovo legnete da zavoj skinete. ( Oko rane  na nozi poneki bolesnici mogu osećati trnjenje, žarenje, hladnoću i slično, što traje nekoliko nedelja ili meseci.)

KONTROLE.
  Redovno ćete se kontrolisati kod Vašeg kardiologa (ili interniste) u Vašem ili najbližem većem mestu.  On će, u zavisnosti od Vašeg zdravstvenog stanja, prilagođavati Vašu terapiju. (Dakle, naša terapija nije večita i nepromenljiva i Vaš lekar će Vam pojačavati ili smanjivati dozu lekova, neke lekove će ukinuti a neke uvesti u terapiju, sve u zavisnosti od Vašeg zdravstvenog stanja.)

Prva kontrola na  našoj Klinici je 6 meseci nakon operacije, po potrebi i ranije, a obaveštenja o kontrolnim pregledima možete dobiti na telefon 021/615-711 lokal 510.  Na kontrolni pregled sa sobom obavezno ponesite uput (a da li se uput mora overiti informaciju ćete dobiti na prethodni telefon), zdravstvenu knjižicu, otpusnu listu od operacije, poslednji izveštaj sa kontrole u našoj Poliklinici, otpusnu listu iz banje i svu drugu bitnu medicinsku dokumentaciju.

REHABILITACIJA 
Nakon što prođe bar dva meseca od operacije, trebalo bi da odete na jednomesečni rehabilitacioni tretman u neki od Centara  za rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika. U SR Jugoslaviji to su Igalo, Meljine, Niška banja i Zlatar. Predlog za rehabilitaciju je otkucan na poleđini Otpusne liste, Vaš lekar opšte prakse će pokrenuti postupak a Vaš Fond za zdravstvo će Vam odobriti rehabilitaciju.

ANTIKOAGULANTNA I/ILI ANTIAGREGACIONA TERAPIJA Nakon operacija na otvorenom srcu gotovo svi bolesnici zahtevaju bar jednu od ove dve vrste lekova. Antikoagulantni lekovi smanjuju moć zgrušavanja krvi. Lekovi iz ove grupe su Sintrom, Pelentan, Syncoumar i dr. Oni su obavezni i koriste se doživotno, kod bolesnika sa ugrađenim  veštakimmehaničkim zaliscima srca. Ovu vrstu lekova koristite zato da bi se Vaše protrombinsko vreme po Quick-u spustilo u granice od 20-25%, ili ako se njegova vrednost izražava u INR-u, da bude između 3 i 4,5.

Antiagregacioni lekovi u koje spadaju Aspirin, Acetisal pH8, Midol, Anbol, Plavix i drugi, a koji smanjuju moć slepljivanja krvnih pločica primenjuju se nakon operacije aortokoronarnog bajpasa.

TUŠIRANJE  Bar dva meseca od operacije ne preporučujemo kupanje sedeći u kadi, već tuširanje u stojećem stavu, obično uz nečiju pomoć i to tako da se pazi da se rana ne kvasi i ne sapuna; isto važi i za pranje kose.

FIZIČKA AKTIVNOST Do odlaska na rehabilitaciju vaš “domaći zadatak” su lagane šetnje po ravnom jednom ili dvaput dnevno a treba da hodate onoliko koliko možete, bez unapred zadatog broja metara, a vremenom ćete biti u sve boljoj kondiciji (a do povretka na Vašu “staru” kondiciju biće potrbno nekoliko /5-6/ meseci). Leti  idite u šetnju izjutra pre no što otopli i uveče pošto zahladni.

Zimi, ukoliko nije jaka hladnoća, pošto se dobro utoplite (šal oko usta i na prsima) u šetnju idite oko podne kada otopli. Maksimum opterećenja bi bilo 5 km hoda za jedan sat, i to nakon nekoliko meseci posle operacije. Bolesnici koji stanuju na višim spratovima a nemaju lift mogu bez problema da se penju stepenicama uz povremena odmaranja. Možete raditi sve lakše kućne poslove, za nekoliko meseci ćete moći uz dogovor sa Vašim kardiologom i na pecanje ili da vozite bicikl. Treba da izbegavate nošenje težih tereta, velike vrućine ili jake hladnoće i veća psihička uzbuđenja.

PUŠENJE
Apsolutno Vam je zabranjeno pušenje. Takođe, ne preporučujemo ni boravak u zadimljenim prostorijama a Vašim ukućanima preporučujemo da prekinu pušenje ili da ne puše u Vašem prisustvu.

ALKOHOL
Ukoliko bolujete od šećerne bolesti ili hiperlipoproteinemije tip IV (povišeni trigliceridi u krvi) ili tip IIb (povišeni i trigliceridi i holesterol), Vama je apsolutno  zabranjena upotreba alkoholnih pića. Ukoliko je Vaš tip hiperlipoproteinemije IIa (povišen holesterol) ili nemate ni šećernu bolest ni hiperlipoproteinemiju  onda Vam je dozvoljena upotreba sasvim malih količina alkohola i to jedna čašica (0,3 dl) “žestine” (tj. rakije ili vinjaka ili konjaka ili viskija) ili jedna čaša (2 dl) “dugih” pića (ili vina ili piva ili špricera).

KAFA Preporučujemo da prestanete da pijete tursku kafu, belu kafu, espreso kafu ili bilo koji drugi oblik crne kafe a ukoliko to nije moguće, ograničite njenu količinu na jednu, izuzetno dve šoljice na dan (ali bez ili sa manje šećera).

ISHRANA Preporučujemo  da se hranite više biljnom a manje hranom životinjskog porekla, da hrana bude pretežno kuvana i barena a manje pržena, pečena ili sa roštilja; izbegavajte začinjena jela i jela sa dosta zaprške. Poželjno je da hrana bude raznovrsna ali količinski ograničena, da je pripremate isključivo na ulju i da jednom  upotrebljeno ulje ne koristite ponovo, da oko 1/5 mesa u obroku zamenite sojom a da  dvaput nedeljno obrok bude od ribljeg mesa (prvenstveno morska riba).

Izbegavajte svinjsku mast i sva masna mesa, iznutrice i prerađevine od iznutrica (paštete, mesni narezak i sl.), živinsku kožuru, punomasno mleko i sve prerađevine od njega, žumance jajeta i majonez. Takođe, treba da izbegavate velike količine hleba, testenine, lisnata testa,testa sa puterom, čips, smoki, sušeno voće,  kolače, torte, sladoled, koncentrovane slatkiše  (čokolade, xemove, marmelade, med i sl.). Unos soli treba znatno smanjiti a ako ste imali operaciju zalistaka ili vam je istisna frakcija srca (EF) manja od 40% ili imate povišeni krvni pritisak, hranu ne treba soliti  ili to činiti  u najmanjoj mogućoj meri. Ukoliko imate i šećernu bolest i/ili hiperlipoproteinemiju (povišene masnoće - holesterol i/ili trigliceridi u krvi) morate se pridržavati i odgovarajućih  dijeta za te bolesti.

TELESNA TEŽINA
Potrebno je da redovno merite Vašu telesnu težinu (svakoga jutra pošto završite jutarnju toaletu) i da je održavate  u granicama idealne (treba da imate otprilike onoliko kila koliko iznosi Vaša visina minus 100). Ukoliko ste u odnosu na prethodni dan teži za preko 0,5 ili 1 kg, znači da se postepeno nakuplja voda u organizmu i treba da se javite Vašem lekaru da Vam poveća dozu lekova za izmokravanje.

POLNI (SEKSUALNI) ODNOSI Nakon dva meseca po operaciji, ukoliko se bez tegoba možete popeti na drugi sprat, sposobni ste i za umeren seksualni odnos sa Vašim bračnim drugom i to tako da Vi izaberete položaj u kome ćete se najmanje zamarati.

RADNA SPOSOBNOST  Ukoliko ste u radnom odnosu, za nekolio meseci će Vaš kardiolog nakon procene Vašeg oporavka da Vas uputi na Invalidsku komisiju radi procene radne sposobnosti. (Isto važi i za telesno oštećenje.)

Ukoliko postoje neki  detalji koji nisu navedeni u ovom Uputstvu, postavite pitanje lekaru pre otpusta. Informacije  ćete moći da dobijete, po Vašem odlasku kući, i na telefon 021/48 05 100 lok. 5713 ili 5714.

Pretraga lekara

po prezimenu

po specijalizaciji

po klinici ili odeljenju