Čuvajte Vaše krvne sudove
Infarkt naječešći između 65. i 74. godine
06.07.2010
Izvor:IKVBV press
Rizik od infarkta raste sa godinama, ali treba biti obazriv već od 25-te godine.

Tokom prošle godine na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine od infarkta miokarda lečeno je oko 1500 bolesnika.

Najveći broj bolesnika sa ovakvim zdravstvenim problemom bio je starosti između 65 i 74 godine. Kako statistika pokazuje, najugroženija kategorija posle ove su osobe stare između 55 i 64 godine, zatim između 45 i 54, pa oni od 75 do 84 godine.

Pokazatelji govore da što je veći broj godina bolesnika koji su pretrpeli infarkt miokarda, više im je život ugrožen.

Iako je broj obolelih od infarkta miokarda u prvih šest meseci 2007. godine nešto manji od polovine ukupnog broja 2008 godine, učestalost infarkta miokarda u odnosu na starosne dobi bolesnika je skoro ista kao i 2008 godine u svim uzrastnim kategorijama. To znači da je opet pomoć zatražilo najviše bolesnika od 65 do 74 godine, a najmanji je broj primljenih i lečenih od 25 do 34 godine.

I dalje su muškarci skoro duplo ugroženiji. Od ukupnog broja bolesnika sa infarktom miokarda 64.5 odsto su muškarci, dok žene ova bolest pogađa sa 35.5 odsto.

Prema rečima lekara Instituta za KVB Vojvodine, neki od uzroka koji mogu dovesti do infarkta miokarda, koji je praćen bolom u grudnom košu, hladnim znojenjem i opštom iscrpljenošću organizma, su naprezanje, uzbuđenje, preobilan obrok, kao i hladno ili vetrovito vreme sa promenom atmosferskog pritiska. Najčešće se dešava osobama koje imaju povišen krvni pritisak i holesterol u krvi, boluju od dijabetesa, imaju prekomernu kilažu i konzumiraju duvan.

Izuzetno je važno da osoba sa simptomima koji ukazuju na infarkt srčanog mišića, što pre potraži pomoć najbližeg kardiologa, jer pravovremena i brza intervencija može u velikoj meri da sačuva funkciju miokarda.

Svim kardiovaskularnim bolesnicima se preporučuje umerena ishrana, redovne kontrole, izbegavanje većih napora, popodnevni odmor i spavanje koje treba da traje bar osam časova.

Jak bol iza grudne kosti

Zapušenje koronarnog krvnog suda dovodi do slabljenja ishrane srčanog mišića. Ako se kroz kratak vremenski period ne uspostavi takozvana kolateralna ili sporedna cirkulacija, degeneriše se i odumire taj deo miokarda, a može da nastupi i smrtni ishod.

Skoro uvek bolesnik ima jak bol iza grudne kosti, koji se proteže prema vratu, glavi, leđima i desnoj ili levoj ruci. Istovremeno javlja se i ubrzano disanje, oblivenost hladnim znojem, vrlo slab i ubrzan puls, modrilo i stanje šoka. Krvni prtisak naglo pada.

Kod bolesnika koji preživi napad nastupa "obnova" srčanog mišića sa uspostavljanjem kolateralne cirkulacije, koja traje nekoliko nedelja. Praćenje bolesnikovog stanja podrazumeva često snimanje srčanog rada, redovne preglede krvi i merenje krvnog pritiska.

Pretraga lekara

po prezimenu

po specijalizaciji

po klinici ili odeljenju